WP Rocket 3.17-alpha4 - en to ro_RO translation catalogue (751 entries)

en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
ro_RO: Este disponibilă %1$sversiunea %2$s pentru WP Rocket %3$s. %4$sAflă mai multe%5$s despre actualizările și îmbunătățirile din această versiune importantă. Pentru a le folosi pe site-ul tău, ai nevoie de o licență activă, deci nu rata actualizarea! %6$sReînnoiește acum%5$s

en: %1$d %2$s optimized.
ro_RO: %1$d (de) %2$s optimizate (optimizați).

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
ro_RO: Pentru a funcționa cum trebuie, %1$s%2$s necesită cel puțin PHP %3$s. Pentru a folosi această versiune, te rog întreabă gazda ta web cum poți actualiza serverul la PHP %3$s sau la o versiune ulterioară. Dacă nu reușești să faci actualizarea, poți restaura o versiune anterioară folosind butonul de mai jos.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
ro_RO: %1$s În prezent, minificarea este activată în <strong>Autoptimize</strong>. Dacă vrei să folosești minificarea oferită de  %2$s, dezactivează această opțiune în Autoptimize.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
ro_RO: %1$sMinificarea este activată acum în <strong>Autoptimize</strong>. Dacă vrei să folosești minificarea %2$s, dezactivează acele opțiuni în Autoptimize.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
ro_RO: %1$s este un început bun! %2$sTestează timpul de încărcare%4$ssau mergi la %3$sSetări%4$s.

en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
ro_RO[0]: În prezent, este activat %1$s%2$l supliment%3$s. Configurarea setărilor CDN nu este necesară pentru ca %2$l să funcționeze pe site-ul tău.
ro_RO[1]: În prezent, sunt activate %1$s%2$l suplimente%3$s. Configurarea setărilor CDN nu este necesară pentru ca %2$l să funcționeze pe site-ul tău.
ro_RO[2]: În prezent, sunt activate %1$s%2$l de suplimente%3$s. Configurarea setărilor CDN nu este necesară pentru ca %2$l să funcționeze pe site-ul tău.

en: %1$s%2$s%3$ssupport%4$s
ro_RO: %1$s%2$s%3$ssuport%4$s

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
ro_RO: %1$s: pentru ca modulul să funcționeze cum trebuie, este necesară o structură personalizată pentru legăturile permanente. %2$sDu-te la setări Legături permanente%3$s

en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
ro_RO: %1$s: HTTP/2 Server Push de la Cloudflare este incompatibil cu funcționalitățile Înlătură CSS-ul neutilizat și Combină fișierele CSS. Recomandăm insistent să îl dezactivezi.

en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
ro_RO: %1$s: Nu am putut să creez tabelul %2$s în baza de date, el este necesar pentru ca funcționalitatea Înlătură CSS -ul nefolosit să funcționeze. Te rog să consulți  %3$sdocumentația%4$s.

en: %1$s: Critical images and Lazy Render data was cleared!
ro_RO: %1$s: au fost șterse imaginile critice și randarea lentă!

en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
ro_RO: %1$s: te rog să aștepți %2$s secunde. Serviciul Înlătură CSS-ul neutilizat îți procesează paginile, iar modulul optimizează LCP și imaginile de deasupra, înainte de derulare.

en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
ro_RO: %1$s: elementul LCP a fost optimizat și imaginile de deasupra, înainte de derulare, au fost excluse din încărcarea lentă. CSS-ul folosit în prima ta pagină a fost procesat.
    			 WP Rocket va continua să genereze CSS-ul folosit pentru până la %2$s URL-uri per %3$s secundă (secunde).

en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
ro_RO: %1$s: acum serviciul preîncărcare este activ. După preîncărcarea inițială, el va memora în continuare în cache toate paginile, ori de câte ori sunt șterse. Nu este necesară nicio acțiune suplimentară.

en: %1$s: Used CSS cache cleared!
ro_RO: %1$s: cache-ul pentru CSS-ul utilizat a fost șters!

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
ro_RO: %1$sCache pentru șiruri de interogare%2$s îți permite să forțezi cache-ul pentru parametrii GET specifici.

en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
ro_RO: %1$sComprimi%2$s toate imaginile cu un singur clic

en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
ro_RO: %1$sConvertești%2$s imaginile în WebP și Avif

en: %1$sDelete the file%2$s.
ro_RO: %1$sȘterge fișierul%2$s.

en: %1$sDownload the file%2$s.
ro_RO: %1$sDescarcă fișierul%2$s.

en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
ro_RO: %1$sPlanul gratuit%2$s include 20 Mo/lună (aproximativ 200 de imagini)

en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
ro_RO: %1$sInstalează Imagify, cel mai simplu optimizator de imagini WordPress%2$s

en: %1$sMore Info%2$s
ro_RO: %1$sMai multe informații%2$s

en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
ro_RO: %1$sAtenție%2$s: actualizarea licenței nu îți va modifica data de expirare

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
ro_RO: %1$sNotă:%2$s niciuna dintre aceste opțiuni nu va fi aplicată dacă acest articol a fost exclus din cache în setările globale privind cache-ul.

en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
ro_RO: %1$sPlănuiești să folosești Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Doar activează modulul oficial Cloudflare și configurează-l. WP Rocket va activa automat compatibilitatea.

en: %1$sResize%2$s your images on the fly
ro_RO: %1$sRedimensionezi %2$s imaginile din mers

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
ro_RO: %1$sÎntoarce-te la WP Rocket%2$s sau %3$smergi la pagina Module%2$s

en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
ro_RO: %1$sWP Rocket a creat IMAGIFY ca să-i ofere site-ului tău o îmbunătățire la viteză!%2$s

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
ro_RO: %1$sWP Rocket: %2$sAm detectat că este activată funcționalitatea Aggregate Inline CSS a modulului Autoptimize. Funcționalitatea Încarcă  fișierele CSS asincron a modulului WP Rocket nu va funcționa corect. Sugerăm să dezactivezi %1$sAggregate Inline CSS%2$s pentru a beneficia din plic de Încarcă fișierele CSS asincron.

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
ro_RO: %1$sWP Rocket: %2$sAm detectat că este activată funcționalitatea JavaScript Aggregation a modulului Autoptimize. Executarea funcționalității Întârzie JavaScript a modulului WP Rocket nu va fi aplicată fișierelor pe care le creează. Sugerăm să dezactivezi %1$sJavaScript Aggregation%2$s pentru a beneficia din plic de Întârzie JavaScript.

en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s cache-ul Cloudflare a fost șters cu succes.

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s setările optime sunt activate pentru Cloudflare:

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s setările optime sunt dezactivate pentru Cloudflare, am revenit la setările anterioare:

en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s am detectat că ai schimbat domeniul pentru site-u tău web. Pentru ca cache-ul paginilor și toate celelalte optimizări să funcționeze așa cum trebuie, trebuie să fie regenerate fișierele de configurare. %3$sÎnvață mai multe%4$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s folosești „Cache cookie-uri dinamice”. Cloudflare APO nu este încă compatibil cu această funcționalitate.

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s folosești „Fișiere cache separate pentru dispozitive mobile”. Trebuie să activezi %3$ssetarea%5$s „Cache după tip de diapozitiv” pe Cloudflare APO ca să servești versiunea corectă de cache. %4$sMai multe informații%5$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s ai activat „Cache după tip de diapozitiv” pe Cloudflare APO. Dacă consideri că este necesar ca site-ul tău să aibă cache-uri diferite pentru mobil și desktop, îți sugerăm să activezi „Fișiere cache separate pentru dispozitive mobile” ca să te asiguri de generarea corectă a cache-ului.

en: %1$sWP Rocket:%2$s the plugin has been updated to the 3.17 version. New feature: %3$sLazy Render Content%4$s. Check out our documentation to learn more about it.
ro_RO: %1$sWP Rocket:%2$s modulul a fost actualizat la versiunea 3.17. Funcționalitate nouă: %3$sConținut cu randare lentă%4$s. Consultă documentația noastră pentru a învăța mai multe despre ea.

en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
ro_RO: %5$sNu am detectat niciun modul care este compatibil cu WebP!%6$s%4$s Dacă nu servești deja imagini WebP pe site-ul tău, poate ar trebui să folosești %3$sImagify%2$s sau un alt modul. %1$sMai multe informații%2$s %4$s Dacă nu vrei să folosești WebP, nu activa această opțiune.

en: %l to use this feature.
ro_RO: %l pentru a folosi această funcționalitate.

en: %s Update Rollback
ro_RO: Actualizează restaurarea %s

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
ro_RO: %s nu se poate configura singur deoarece lipsesc permisiunile de scriere.

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
ro_RO: %s nu a putut modifica fișierul .htaccess deoarece lipsesc permisiunile de scriere.

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
ro_RO[0]: %s ciornă în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s ciorne în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de ciorne în baza ta de date.

en: %s off
ro_RO: Reducere de %s

en: %s promotion is live!
ro_RO: Promoția %s este în desfășurare!

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
ro_RO[0]: %s revizie în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s revizii în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de revizii în baza ta de date.

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
ro_RO[0]: %s comentariu spam în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s comentarii spam în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de comentarii spam în baza ta de date.

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
ro_RO[0]: %s tabel de optimizat în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s tabele de optimizat în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de tabele de optimizat în baza ta de date.

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
ro_RO[0]: %s tranzient în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s tranzienți în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de tranzienți în baza ta de date.

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
ro_RO[0]: %s comentariu aruncat la gunoi în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s comentarii aruncate la gunoi în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de comentarii aruncate la gunoi în baza ta de date.

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
ro_RO[0]: %s articol aruncat la gunoi în baza ta de date.
ro_RO[1]: %s articole aruncate la gunoi în baza ta de date.
ro_RO[2]: %s de articole aruncate la gunoi în baza ta de date.

en: %s websites
ro_RO: %s site-uri web

en: %s: Cache cleared.
ro_RO: %s: cache șters.

en: %s: Post cache cleared.
ro_RO: %s: cache articol șters.

en: %s: Term cache cleared.
ro_RO: %s: cache termen șters.

en: %s: User cache cleared.
ro_RO: %s: cache utilizator șters.

en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
ro_RO: *%1$s $/lună în primele 12 luni, apoi %2$s $/lună. Poți anula oricând abonamentul.

en: - In the security plugin, if you are using one
ro_RO: - În modulul pentru securitate, dacă folosești unul

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
ro_RO: - În firewall-ul serverului. Serviciul tău de găzduire te poate ajuta cu asta

en: 1 day
ro_RO: o zi

en: 30 days
ro_RO: 30 de zile

en: 7 days
ro_RO: 7 zile

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
ro_RO: <br>Paginile coș de cumpărături, finalizare comandă și „contul meu” setate în <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> vor fi detectate și implicit nu sunt memorate niciodată în cache.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
ro_RO: <strong>%1$s</strong> nu a fost dezactivat deoarece lipsesc permisiunile de scriere.<br>
    Fă ca <strong>%2$s</strong> să poată fi scris și reîncearcă dezactivarea sau forțează dezactivarea acum:

en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
ro_RO: <strong>%1$s</strong>: extensia PageSpeed nu este compatibilă cu acest modul și poate duce la rezultate neașteptate. %2$sMai multe informații%3$s

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
ro_RO: <strong>%s</strong>: unul sau mai multe module au fost activate sau dezactivate, șterge cache-ul dacă ele afectează partea din față a site-ului.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
ro_RO: <strong>%s</strong>: următoarele module nu sunt compatibile cu acest modul și pot duce la rezultate neașteptate:

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
ro_RO: <strong>Parte terță:</strong> pentru a exclude CSS-ul extern, folosește calea completă a URL-ului sau doar numele de domeniu. %1$sMai multe informații%2$s

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
ro_RO: <strong>Părți terțe:</strong> pentru a exclude JS-ul extern, folosește fie calea completă a URL-ului ori fie numai numele de domeniu. %1$sMai multe informații%2$s

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
ro_RO: <strong>Interne:</strong> Partea din URL care conține domeniul va fi eliminată automat. Folosește metacaracterele (.*).css pentru a exclude toate fișierele CSS localizate pe o anumită cale.

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
ro_RO: <strong>Interne:</strong> Partea din URL care conține domeniul va fi eliminată automat. Folosește metacaracterele (.*).js pentru a exclude toate fișierele JS localizate pe o anumită cale.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
ro_RO: Fișiere <strong>JS</strong> cu încărcare JavaScript întârziată

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
ro_RO: <strong>WP Rocket:</strong> cache-ul Cloudflare a fost șters cu succes.

en: API key
ro_RO: Cheie API

en: Activate Imagify
ro_RO: Activează Imagify

en: Activate Preloading
ro_RO: Activează pre-încărcarea

en: Activate Remove Unused CSS
ro_RO: Activează Înlătură CSS-ul neutilizat

en: Activate Rocket analytics
ro_RO: Activează analitice Rocket

en: Activate combine JavaScript
ro_RO: Activează combină JavaScript

en: Activate first the %s option.
ro_RO: Activează mai întâi opțiunea %s.

en: Activate these options on this post:
ro_RO: Activează aceste opțiuni pentru acest articol:

en: Active plugins:
ro_RO: Module active:

en: Add CNAME
ro_RO: Adaugă CNAME

en: Add URL
ro_RO: Adaugă URL

en: Add missing image dimensions
ro_RO: Adaugă dimensiunile care lipsesc pentru imagini

en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Adaugă atributele care lipsesc pentru lățimea și înălțimea imaginilor. Împiedică schimbările la aranjamente și îmbunătățește experiența de vizualizare a vizitatorilor tăi. %1$sMai multe informații%2$s

en: Add more features
ro_RO: Adaugă mai multe funcționalități

en: Add-on status
ro_RO: Stare supliment

en: Add-ons
ro_RO: Suplimente

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Advanced Rules
ro_RO: Reguli avansate

en: Affected file/folder: %s
ro_RO: Fișier/dosar afectat: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
ro_RO: Toate URL-urile fișierelor statice (CSS, JS, imagini) vor fi rescrise în CNAME-ul furnizat (CNAME-urile furnizate).

en: All files
ro_RO: Toate fișierele

en: All in One SEO XML sitemap
ro_RO: Hărți site XML All in One SEO

en: All languages
ro_RO: Toate limbile

en: All transients
ro_RO: Toți tranzienții

en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
ro_RO: De asemenea, te rog să consulți %1$sdocumentația%2$s noastră pentru a vedea o listă cu excluderile la compatibilitate.

en: Always Purge URL(s)
ro_RO: Curăță întotdeauna URL-ul (URL-urile)

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
ro_RO: A apărut o eroare neașteptată. Este posibil să fie ceva greșit la WP-Rocket.me sau la configurarea acestui server. Dacă ai probleme în continuare, <a href="%s">contactează suportul</a>.

en: Analytics & Ads
ro_RO: Analitice și reclame

en: Anonymized WP Rocket settings:
ro_RO: Setări WP Rocket făcute anonime:

en: Ask support
ro_RO: Contactează suportul

en: Auto Drafts
ro_RO: Ciorne automate

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
ro_RO: În prezent, este activată Înlătură automat CSS-ul neutilizat în RapidLoad Power-Up for Autoptimize. Dacă vrei să folosești funcționalitatea Înlătură CSS-ul neutilizat oferită de WP Rocket, dezactivează modulul RapidLoad Power-Up for Autoptimize.

en: Automatic Cleanup
ro_RO: Ștergere automată

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
ro_RO: Îți îmbunătățește automat configurarea Cloudflare pentru viteză, grad de performanță și compatibilitate.

en: Backup your database before you run a cleanup!
ro_RO: Fă o copie de siguranță a bazei de date înainte de a rula o curățare!

en: Basic
ro_RO: De bază

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ro_RO: Înainte de a-ți putea încărca fișierul de import, trebuie să corectezi următoarea eroare:

en: Behavior in backend
ro_RO: Comportament în partea administrativă a sitului

en: Behavior in frontend
ro_RO: Comportament în partea din față a sitului

en: Behavior in post editor
ro_RO: Comportament în editor de articole

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
ro_RO: Mai jos, sunt detaliate toate datele pe care WP Rocket le va colecta %1$sdacă îi dai permisiunea%2$s.

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
ro_RO: Mai jos este o listă detaliată a tuturor datelor pe care WP Rocket le va colecta dacă îți dai acceptul. WP Rocket nu va divulga niciodată nume de domenii sau adrese de email (cu excepția validării licenței), adrese IP sau chei API de la părți terțe.

en: Billed monthly
ro_RO: Facturare lunară

en: CDN CNAME
ro_RO: CNAME CDN

en: CDN CNAME(s)
ro_RO: CNAME (CNAME-uri) CDN

en: CSS & JavaScript
ro_RO: CSS și JavaScript

en: CSS Files
ro_RO: Fișiere CSS

en: CSS safelist
ro_RO: Listă sigură CSS

en: Cache Lifespan
ro_RO: Durată de viață cache

en: Cache Query String(s)
ro_RO: Memorează în cache șirul (șirurile) de interogare

en: Cache files
ro_RO: Fișiere cache

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
ro_RO: Fișierele cache mai vechi decât durata de viață specificată vor fi șterse. <br>Activează %1$spre-încărcarea%2$s pentru cache-ul care să fie reconstruit automat după expirarea duratei de viață.

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
ro_RO: Nu pot genera CSS-ul de cale critic pentru articole nepublicate.

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
ro_RO: Vezi tutorialul nostru și învață cum să măsori viteza site-ului.

en: Choose a domain from the list
ro_RO: Alege un domeniu din listă

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
ro_RO: Alege un fișier din computer (dimensiune maximă: %s)

en: Clear
ro_RO: Șterge

en: Clear Cache
ro_RO: Șterge cache

en: Clear Priority Elements
ro_RO: Șterge Elemente cu prioritate

en: Clear Priority Elements of this URL
ro_RO: Șterge Elemente cu prioritate pentru acest URL

en: Clear Used CSS
ro_RO: Șterge CSS-ul utilizat

en: Clear Used CSS of this URL
ro_RO: Șterge CSS-ul folosit pentru acest URL

en: Clear all Cloudflare cache files
ro_RO: Șterge toate fișierele cache Cloudflare

en: Clear all RocketCDN cache files
ro_RO: Șterge toate fișierele cache RocketCDN

en: Clear all Sucuri cache files
ro_RO: Șterge toate fișierele cache Sucuri

en: Clear and Preload Cache
ro_RO: Șterge și pre-încarcă cache-ul

en: Clear and preload
ro_RO: Șterge și pre-încarcă

en: Clear cache
ro_RO: Șterge cache

en: Clear cache after
ro_RO: Șterge cache după

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
ro_RO: Șterge cache-ul Sucuri când cache-ul WP Rocket este șters.

en: Clear this cache
ro_RO: Șterge acest cache

en: Clear this post
ro_RO: Șterge acest articol

en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
ro_RO: Dă clic aici pentru a obține o singură licență WP Rocket cu o reducere de %1$s!

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
ro_RO: Dă clic pe buton pentru a activa CSS-ul de cale critic specific pentru dispozitive mobile pe site-ul tău.

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
ro_RO: Email cont

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
ro_RO: Găsește-ți cheia API

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
ro_RO: Cheie API globală:

[ctx: Cloudflare]
en: Zone ID
ro_RO: ID zonă

en: Cloudflare Cache
ro_RO: Cache Cloudflare

en: Cloudflare browser cache error: %s
ro_RO: Eroare cache navigator Cloudflare: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s
ro_RO: Cache-ul navigatorului Cloudflare este setat la %s

en: Cloudflare cache level error: %s
ro_RO: Eroare nivel de cache Cloudflare: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
ro_RO: Nivel de cache Cloudflare setat la %s

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
ro_RO: Cache-ul Cloudflare va fi șters de fiecare dată când WP Rocket își șterge cache-ul pentru a garanta că conținutul este mereu actualizat.

en: Cloudflare credentials
ro_RO: Date de conectare Cloudflare

en: Cloudflare development mode %s
ro_RO: Mod dezvoltare Cloudflare %s

en: Cloudflare development mode error: %s
ro_RO: Eroare mod dezvoltare Cloudflare: %s

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
ro_RO: Cloudflare nu a dat niciun răspuns. Te rog reîncearcă mai târziu.

en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ro_RO: Emailul și cheia API Cloudflare nu sunt setate. Pentru îndrumări suplimentare, citește %1$sdocumentația%2$s.

en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ro_RO: Emailul și/sau cheia API Cloudflare nu sunt setate. Pentru îndrumări suplimentare, citește %1$sdocumentația%2$s.

en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ro_RO: Emailul, cheia API și ID-ul zonei Cloudflare nu sunt setate. Pentru îndrumări suplimentare, citește %1$sdocumentația%2$s.

en: Cloudflare rocket loader %s
ro_RO: Rocket loader Cloudflare %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
ro_RO: Eroare rocket loader Cloudflare: %s

en: Cloudflare settings
ro_RO: Setări Cloudflare

en: Cloudflare unexpected response
ro_RO: Răspuns neașteptat de la Cloudflare

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
ro_RO: Combină fișierele JavaScript <em>(activează Minifică fișierele JavaScript pentru a selecta)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Combină fișierele JavaScript îmbină resursele interne ale site-ului, resursele terțe și JS-ul în-line, reducând cererile HTTP. Nu este recomandat dacă site-ul tău folosește HTTP/2. %1$sMai multe informații%2$s

en: Comments Cleanup
ro_RO: Curățare comentarii

en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Listele cu compatibilități sunt descărcate automat în fiecare săptămână. Dă clic pe buton dacă vrei să le actualizezi manual. %1$sMai multe informații%2$s

en: Compress your images
ro_RO: Comprimă-ți imaginile

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Congratulations!
ro_RO: Felicitări!

en: Connection to Cloudflare failed
ro_RO: Conectarea la Cloudflare a eșuat

en: Continue to the options to further optimize your site!
ro_RO: Continuă cu opțiunile pentru a-ți optimiza în continuare site-ul!

en: Control Heartbeat
ro_RO: Controlează Heartbeat

en: Control WordPress Heartbeat API
ro_RO: Controlează WordPress Heartbeat API

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
ro_RO: Nu am primit un răspuns de la API-ului firewall-ului Sucuri.

en: Could not get updated lists from server.
ro_RO: Nu am putut să preiau listele actualizate de pe server.

en: Could not update lists.
ro_RO: Nu am putut să actualizez listele.

en: Create a debug log file.
ro_RO: Creează un fișier jurnal de depanare.

en: Critical CSS file cannot be deleted
ro_RO: Fișierul CSS critic nu poate fi șters

en: Critical CSS file deleted successfully.
ro_RO: Fișierul CSS critic a fost șters cu succes.

en: Critical CSS file does not exist
ro_RO: Fișierul CSS critic nu există

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
ro_RO: Fișierul CSS critic pentru dispozitive mobile nu poate fi șters

en: Critical CSS file for mobile does not exist
ro_RO: Fișierul CSS critic pentru dispozitive mobile nu există

en: Critical CSS for %1$s not generated.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat. Eroare: %2$s

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat. Eroare: API-ul a returnat un răspuns gol.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat. Eroare: API-ul a returnat un cod de răspuns invalid.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat. Eroare: dosarul de destinație nu a putut fi creat.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat pentru dispozitive mobile.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat pentru dispozitive mobile. Eroare: API-ul a returnat un răspuns gol.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s nu a fost generat pentru dispozitive mobile. Eroare: API-ul a returnat un cod de răspuns invalid.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s pe dispozitive mobile nu a fost generat. Eroare: dosarul de destinație nu a putut fi creat.

en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %1$s a expirat. Te rog încearcă un pic mai târziu.

en: Critical CSS for %s generated.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %s a fost generat.

en: Critical CSS for %s in progress.
ro_RO: CSS-ul critic pentru %s este în desfășurare.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
ro_RO: Generarea CSS-ului critic a întâmpinat una sau mai multe erori.

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
ro_RO: Generarea CSS-ului critic s-a terminat pentru %1$d din %2$d tipuri de pagină.

en: Critical CSS generation is currently running.
ro_RO: Generarea CSS-ului critic rulează acum.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
ro_RO: Generarea CSS-ului critic rulează acum: %1$d din %2$d tipuri de pagină au fost finalizate. (Reîmprospătează această pagină pentru a vedea progresul.)

en: Critical Path CSS
ro_RO: CSS de cale critic

en: Critical Path CSS Generation Process
ro_RO: Proces de generare CSS de cale critic

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
ro_RO: curl este dezactivat pe serverul tău. Te rog cere-i serviciului tău de găzduire să-l activeze. El este necesar pentru ca suplimentul Cloudflare să funcționeze corect.

en: Current site language:
ro_RO: Limba actuală a site-ului:

en: Current theme:
ro_RO: Tema actuală:

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
ro_RO: Pre-aducerea DNS poate face ca fișierele externe să se încarce mai rapid, în special în rețelele pentru mobil

en: Daily
ro_RO: Zilnic

en: Dashboard
ro_RO: Panou control

en: Database
ro_RO: Bază de date

en: Database Cleanup
ro_RO: Curățare bază de date

en: Database Optimization Process
ro_RO: Proces de optimizare a bazei de date

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
ro_RO: Procesul de optimizare a bazei de date s-a finalizat. Totul a fost deja optimizat!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
ro_RO: Procesul de optimizare a bazei de date s-a finalizat. Mai jos este lista elementelor optimizate:

en: Database optimization process is running
ro_RO: Procesul de optimizare a bazei de date rulează acum

en: Days
ro_RO: Zile

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivează

en: Debug mode
ro_RO: Mod depanare

en: Default Lists
ro_RO: Liste implicite

en: Defer JavaScript Files
ro_RO: Fișiere Întârzie JavaScript

en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
ro_RO: Acum, opțiunea Întârzie JS este activată în %1$s. Dacă vrei să folosești Întârzie JS de la WP Rocket, dezactivează %1$s

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
ro_RO: Listă cu excluderi pentru Întârzie executarea JavaScript

en: Delay JavaScript execution
ro_RO: Întârzie executarea JavaScript

en: Development mode
ro_RO: Mod dezvoltare

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
ro_RO: Dezactivarea completă a Heartbeat poate întrerupe funcționarea modulelor și temelor când de folosește acest API.

en: Dismiss this notice
ro_RO: Respinge această notificare

en: Do not limit
ro_RO: Nu limita

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
ro_RO: Vrei să folosești modul în siguranță pentru a depana WP Rocket?

en: Docs
ro_RO: Documentații

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
ro_RO: Nu-ți face griji, cache-ul paginilor și setările WP Rocket vor funcționa corect.

en: Download a backup file of your settings
ro_RO: Descarcă un fișier cu copia de siguranță a setărilor

en: Download settings
ro_RO: Descarcă setările

en: Download the zip file
ro_RO: Descarcă fișierul zip

en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
ro_RO: Configurare ușoară: %1$scele mai bune setări pentru CDN%2$s sunt aplicate automat

en: Email address
ro_RO: Adresă email

en: Enable Content Delivery Network
ro_RO: Activează rețeaua de livrare a conținutului

en: Enable Google Font Optimization
ro_RO: Activează optimizarea Fonturilor Google

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
ro_RO: Activează Încarcă fișierele CSS asincron în setările WP Rocket

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
ro_RO: Activează Încarcă fișierele CSS asincron în opțiunile de mai sus

en: Enable Mobile Cache
ro_RO: Activează cache-ul pentru dispozitive mobile

en: Enable for CSS background images
ro_RO: Activează pentru imagini de fundal CSS

en: Enable for iframes and videos
ro_RO: Activează pentru iframe-uri și videouri

en: Enable for images
ro_RO: Activează pentru imagini

en: Enable link preloading
ro_RO: Activează pre-încărcarea legăturilor

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
ro_RO: Activează această opțiune dacă vrei ca WP Rocket să servească imagini WebP în navigatoarele compatibile. Reține că WP Rocket nu poate crea imagini WebP pentru tine. Pentru a crea imagini WebP recomandăm %1$sImagify%2$s. %3$sMai multe informații%2$s

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
ro_RO: Activează „Fișiere cache separate pentru dispozitive mobile” acum

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
ro_RO: În prezent, Endurance Cache este activat și va intra în conflict cu cache-ul WP Rocket. Te rog setează nivelul de cache la Oprit (nivel 0) pentru Endurance Cache în pagina %1$sSetări > Generale%2$s pentru a nu avea probleme.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
ro_RO: Eroare la stabilirea contactului cu API-ul firewall-ului Sucuri. Mesajul de eroare a fost: %s

en: Error: %1$s
ro_RO: Eroare: %1$s

en: Every minute
ro_RO: În fiecare minut

en: Exclude URLs
ro_RO: Exclude URL-urile

en: Exclude files from CDN
ro_RO: Exclude fișiere din CDN

en: Excluded CSS Files
ro_RO: Fișiere CSS excluse

en: Excluded Delay JavaScript Files
ro_RO: Fișiere Întârzie JavaScript excluse

en: Excluded Inline JavaScript
ro_RO: JavaScript în-linie exclus

en: Excluded JavaScript Files
ro_RO: Fișiere JavaScript excluse

en: Excluded images or iframes
ro_RO: Imagini sau iframe-uri excluse

en: Expiration Date
ro_RO: Data expirării

en: Export settings
ro_RO: Setări export

en: FAQ
ro_RO: Întrebări frecvente

en: Facing an issue?
ro_RO: Întâmpini o problemă?

en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
ro_RO[0]: Detectarea următoarei cerințe în tema ta a eșuat: închid %1$s.
ro_RO[1]: Detectarea următoarele cerințe în tema ta a eșuat: închid %1$s.
ro_RO[2]: Detectarea următoarele cerințe în tema ta a eșuat: închid %1$s.

en: Fallback critical CSS
ro_RO: CSS critic de rezervă

en: File Optimization
ro_RO: Optimizare fișiere

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
ro_RO: Dimensiune fișier: %1$s. Număr de intrări: %2$s.

en: Finding the Best Settings for Your Site
ro_RO: Îți găsește cele mai bune setări pentru site

en: Fine-tune cache rules
ro_RO: Ajustează fin regulile cache

en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
ro_RO: Vezi acest %1$ssau contactează %2$s pentru a porni motorul.

en: Fonts to preload
ro_RO: Fonturi pentru pre-încărcat

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
ro_RO: Pentru compatibilitate și rezultate foarte bune, această opțiune este dezactivată când este activată opțiunea întârzie executarea javascript.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
ro_RO: Pentru o performanță optimă, se recomandă adăugarea următoarelor linii în fișierul .htaccess (dat nu sunt obligatorii):

en: Force deactivation
ro_RO: Forțează dezactivarea

en: Forever
ro_RO: totdeauna

en: Frequency
ro_RO: Frecvență

en: Frequently Asked Questions
ro_RO: Întrebări frecvente

en: Generate Mobile Specific CPCSS
ro_RO: Generează CSS-ul de cale critic specific pentru dispozitive mobile

en: Generate Specific CPCSS
ro_RO: Generează un anumit CSS de cale critic

en: Generate cache files, preload fonts
ro_RO: Generează fișiere cache, pre-încarcă fonturi

en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Generează un anumit CSS de cale critic pentru acest articol. %1$sMai multe informații%2$s

en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Generează CSS pe cale critică și încarcă fișierele CSS asincron. %1$sMai multe informații%2$s

en: Get RocketCDN
ro_RO: Ia RocketCDN

en: Get Started
ro_RO: Începe

en: Get help, account info
ro_RO: Primești ajutor, informații despre cont

en: Getting Started
ro_RO: Noțiuni de bază

en: Getting Started with WP Rocket
ro_RO: Începe cu WP Rocket

en: Getting started and how to videos
ro_RO: Noțiuni de bază și cum să vezi videourile

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
ro_RO: Mergi la pagina %1$sSetări WP Rocket%2$s pentru a urmări progresul.

en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Optimizarea Fonturilor Google este activată acum pentru site-ul tău. %1$sMai multe informații%2$s

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
ro_RO: Am primit un răspuns invalid de la API-ului firewall-ului Sucuri.

en: Has version %s caused an issue on your website?
ro_RO: Versiunea %s a provocat o problemă pe site-ul tău?

en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
ro_RO: Rețea pentru livrarea conținutului (CDN) de înaltă performanță, cu %1$slățime de bandă nelimitată%2$s

en: Hours
ro_RO: Ore

en: How External Content Slows Your Site
ro_RO: Cum îți încetinește site-ul conținutul extern

en: How Preloading Works
ro_RO: Cum funcționează pre-încărcarea

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
ro_RO: Cum să verifici dacă WP Rocket îți memorează în cache site-ul

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
ro_RO: Cum să găsești JavaScript-ul care poate fi exclus

en: How to Measure the Speed of Your Site
ro_RO: Cum să măsori viteza site-ului

en: How to correctly measure your website’s loading time
ro_RO: Cum să măsori corect timpul de încărcare al site-ului tău web

en: How to improve CLS with WP Rocket
ro_RO: Cum îmbunătățești CLS cu WP Rocket

en: How to improve FID with WP Rocket
ro_RO: Cum îmbunătățești FID cu WP Rocket

en: How to improve LCP with WP Rocket
ro_RO: Cum îmbunătățești LCP cu WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
ro_RO: %2$sCompresia GZIP%3$s %1$s intră în conflict cu %2$scompresia GZIP%3$s WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
ro_RO: %2$sOptimizarea resurselor%3$s %1$s intră în conflict cu %2$soptimizarea resurselor%3$s WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
ro_RO: %2$scache-ul navigatorului%3$s %1$s intră în conflict cu %2$scache-ul navigatorului%3$s WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
ro_RO: %2$sDezactivează emoticoanele%3$s %1$s intră în conflict cu %2$sdezactivează emoticoanele%3$s WP Rockets

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
ro_RO: %2$sCache-ul paginilor%3$s %1$s intră în conflict cu %2$scache-ul paginilor%3$s WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
ro_RO[0]: Te rog dezactivează %s opțiune care intră în conflict cu funcționalitățile WP Rocket:
ro_RO[1]: Te rog dezactivează următoarele %s opțiuni care intră în conflict cu funcționalitățile WP Rocket:
ro_RO[2]: Te rog dezactivează următoarele %s de opțiuni care intră în conflict cu funcționalitățile WP Rocket:

en: Hurry Up! Deal ends in:
ro_RO: Grăbește-te! Oferta se încheie în:

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
ro_RO: Sunt de acord să partajez date anonime cu echipa de dezvoltare pentru a ajuta la îmbunătățirea WP Rocket. %1$sCe informații vom colecta?%2$s

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
ro_RO: Dacă Varnish rulează pe serverul tău, trebuie să activezi acest supliment.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
ro_RO: Dacă problema persistă, te rog %1$scontactează suportul%2$s.

en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
ro_RO: Dacă apar probleme, restaurează excluderile implicite, le găsești %1$saici%2$s

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
ro_RO: Dacă nu reușești să faci actualizarea, poți restaura o versiune anterioară folosind butonul de mai jos.

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
ro_RO: Dacă nu ai un cont WP Rocket, te rog %1$scumpără o licență%2$s.

en: If you have problems after activating this option, copy and paste the default exclusions to quickly resolve issues:
ro_RO: Dacă ai probleme după activarea acestei opțiuni, copiază și plasează excluderile implicite pentru a rezolva rapid problemele:

en: If you need instant visibility, click below on files that should NOT be delayed. This selection will help users interact with the elements straight away.
ro_RO: Dacă trebuie să ai o vizibilitate imediată, dă clic mai jos pe fișierele care NU vrei să fie întârziate. Această selectare va ajuta utilizatorii să interacționeze imediat cu aceste elemente.

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
ro_RO: Dacă vrei să creezi un set dedicat de fișiere cache pentru fiecare utilizator WordPress autentificat, trebuie să activezi acest supliment.

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
ro_RO: Dacă după activarea acestei setări observi erori pe site-ul tău, trebuie doar s-o dezactivezi și site-ul va reveni la normal.

en: Image Dimensions
ro_RO: Dimensiuni imagini

en: Image Optimization
ro_RO: Optimizare imagini

en: Images
ro_RO: Imagini

en: Images can account for 50% of your loading time!
ro_RO: Imaginile pot să însumeze 50% din timpul de încărcare!

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
ro_RO: Imagify îți optimizează automat toate imaginile, îți ajută site-ul să câștige secunde prețioase și, totodată, te ajută să economisești timp. Cu un singur clic, redimensionezi, comprimi și convertești imaginile în formatele WebP și AVIF, fără să pierzi din calitate.

en: Import settings
ro_RO: Setări import

en: Import, Export, Rollback
ro_RO: Import, export, restaurare

en: Improve browser compatibility for WebP images.
ro_RO: Îmbunătățește compatibilitatea navigatoarelor cu imaginile WebP.

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
ro_RO: Îmbunătățește performanța fonturilor și combină mai multe cereri de fonturi pentru a reduce numărul de cereri HTTP.

en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
ro_RO: Îmbunătățește performanța prin întârzierea încărcării fișierelor JavaScript până la interacțiunea cu utilizatorul (de exemplu: derulează, dă clic). %1$sMai multe informații%2$s

en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Îmbunătățește performanța ajutând navigatoarele să descopere fonturi în fișierele CSS. %1$sMai multe informații%2$s

en: Incompatible plugins Lists
ro_RO: Liste cu module incompatibile

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
ro_RO: ID zonă Cloudflare incorect.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
ro_RO: Adresă email sau cheie API Cloudflare incorectă.

en: Install Imagify
ro_RO: Instalează Imagify

en: Install Imagify for Free
ro_RO: Instalează Imagify gratuit

en: Integrate your CDN
ro_RO: Integrează-ți CDN-ul

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
ro_RO: Integrează-ți contul Cloudflare cu acest supliment.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
ro_RO: Scripturile interne sunt excluse implicit pentru a împiedica apariția unor probleme. Înlătură-le ca să beneficiezi din plin de această opțiune.

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
ro_RO: Acesta poate îmbunătăți timpul de încărcare real și perceput, deoarece imaginile, iframe-urile și videourile vor fi încărcate numai în momentul în care intră (sau urmează să intre) în fereastra de vizualizare, astfel se reduce numărul de cereri HTTP. %1$sMai multe informații%2$s

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
ro_RO: Este un punct de plecare bun pentru a rezolva unele dintre cele mai frecvente probleme.

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
ro_RO: De obicei, nu este necesar să dezactivezi WP Rocket când întâmpini probleme. Cele mai multe dintre ele pot fi rezolvate doar prin dezactivarea unor opțiuni.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
ro_RO: Se pare că domeniul tău nu este configurat pe Cloudflare.

en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
ro_RO: Se pare că un modul pentru securitate sau firewall-ul serverului împiedică modulul WP Rocket să acceseze funcționalitățile SaaS. IP-urile afișate %1$saici în documentația noastră%2$s trebuie să fie adăugate la listele tale cu permisiuni:

en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
ro_RO: Nu a fost posibil să determin o durată limită validă: %s.

en: JavaScript Files
ro_RO: Fișiere JavaScript

en: Jetpack XML Sitemaps
ro_RO: Hărți site XML Jetpack

en: LazyLoad
ro_RO: Încărcare lentă

en: LazyLoad CSS backgrounds
ro_RO: Fundaluri pentru încărcare lentă CSS

en: LazyLoad for iframes/videos
ro_RO: Încărcare lentă pentru iframe-uri/videouri

en: LazyLoad for images
ro_RO: Încărcare lentă pentru imagini

en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
ro_RO: Încărcarea lentă a imaginilor este activată acum în %2$s. Dacă vrei să folosești încărcarea lentă a imaginilor de la %1$s, dezactivează această opțiune în %2$s.

en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
ro_RO: Încărcarea lentă este activată acum în %2$s. Dacă vrei să folosești încărcarea lentă a imaginilor de la WP Rocket, dezactivează această opțiune în %2$s.

en: LazyLoad, image dimensions
ro_RO: Încărcare lentă, dimensiuni imagini

en: Learn More
ro_RO: Află mai mult

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
ro_RO: Află care sunt setările optime WP Rocket pentru dispozitive mobile.

en: Learn more
ro_RO: Află mai mult

en: Learn more about RocketCDN
ro_RO: Află mai multe despre RocketCDN

en: Learn more.
ro_RO: Află mai mult.

en: License
ro_RO: Licență

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
ro_RO: Validarea licenței a eșuat. Serverul nostru nu a putut rezolva cererea de pe site-ul tău web.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
ro_RO: Validarea licenței a eșuat. Acest cont de utilizator nu există în baza noastră de date.

en: License validation failed. This user account is blocked.
ro_RO: Validarea licenței a eșuat. Acest cont de utilizator este blocat.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
ro_RO: Validarea licenței a eșuat. Probabil folosești o versiune a modulului nevalidă. Te rog să faci următoarele:

en: License validation failed: %s
ro_RO: Validarea licenței a eșuat: %s

en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Pre-încărcarea legăturilor îmbunătățește timpul de încărcare perceput prin descărcarea unei pagini atunci când un utilizator trece peste legătură. %1$sMai multe informații%2$s

en: Lists are successfully updated.
ro_RO: Am actualizat cu succes listele.

en: Lists are up to date.
ro_RO: Listele sunt actualizate.

en: Load CSS asynchronously
ro_RO: Încarcă fișierele CSS asincron

en: Load CSS asynchronously for mobile
ro_RO: Încarcă fișierele CSS asincron pentru dispozitive mobile

en: Load JavaScript deferred
ro_RO: Încarcă JavaScript întârziat

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Încarcă JavaScript întârziat elimină JS-ul care blochează randarea pe site-ul tău și poate îmbunătăți timpul de încărcare. %1$sMai multe informații%2$s

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
ro_RO: Autentifică-te în %1$scontul%2$s tău WP Rocket

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
ro_RO: Asigură-te că ai o %1$slicență WP Rocket%2$s activă.

en: Minify CSS
ro_RO: Minifică CSS-ul

en: Minify CSS files
ro_RO: Minifică fișierele CSS

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
ro_RO: Minifică CSS înlătură spațiile goale și comentariile pentru a reduce dimensiunea fișierului.

en: Minify JavaScript files
ro_RO: Minifică fișierele JavaScript

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
ro_RO: Minifică JavaScript înlătură spațiile goale și comentariile pentru a reduce dimensiunea fișierului.

en: Minify/combine JavaScript
ro_RO: Minifică/combină JavaScript

en: Minutes
ro_RO: Minute

en: Missing Cloudflare Zone ID.
ro_RO: Lipsește ID-ul zonei Cloudflare.

en: Missing Cloudflare result.
ro_RO: Lipsește rezultatul Cloudflare.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
ro_RO: Generarea CSS-ului de cale critic pentru dispozitive mobile nu este activată.

en: Mobile Cache
ro_RO: Cache pentru mobil

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
ro_RO: Cache-ul pentru dispozitive mobile este activat acum pe site-ul tău.

en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
ro_RO: CSS-ul critic mobil pentru %1$s nu a fost generat.

en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
ro_RO: CSS-ul critic mobil pentru %1$s a expirat. Te rog încearcă un pic mai târziu.

en: Mobile Critical CSS for %s generated.
ro_RO: CSS-ul critic mobil pentru %s a fost generat.

en: Modify options
ro_RO: Modifică opțiunile

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: More details
ro_RO: Mai multe detalii

en: More info
ro_RO: Mai multe informații

en: My Account
ro_RO: Contul meu

en: Need Help?
ro_RO: Ai nevoie de ajutor?

en: Never Cache Cookies
ro_RO: Nu memora niciodată în cache cookie-uri

en: Never Cache URL(s)
ro_RO: Nu memora niciodată în cache URL-uri

en: Never Cache User Agent(s)
ro_RO: Nu memora niciodată în cache agentul (agenții) utilizator

en: Never cache this page
ro_RO: Nu memora niciodată în cache această pagină

en: New!
ro_RO: Nou!

en: Next Billing Date
ro_RO: Următoarea dată de facturare

en: No Subscription
ro_RO: Niciun abonament

en: No domain available in your Cloudflare account
ro_RO: Nu este disponibil niciun domeniu în contul tău Cloudflare

en: No, deactivate and snooze this message for
ro_RO: Nu, dezactivează și amână acest mesaj pentru

en: No, thanks
ro_RO: Nu, mulțumesc

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
ro_RO: Nu este necesar pentru servicii cum ar fi Cloudflare și Sucuri. Te rog vezi %1$ssuplimentele%2$s noastre disponibile.

en: Not valid request type.
ro_RO: Tipul de răspuns nu este valid.

en: Not valid response.
ro_RO: Răspunsul nu este valid.

en: OPcache purge failed.
ro_RO: Ștergerea OPcache a eșuat.

en: OPcache successfully purged
ro_RO: OPcache șters cu succes

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
ro_RO: După ce a fost efectuată o optimizare a bazei de date, nu există nicio modalitate de a o anula.

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
ro_RO: Suplimentele cu un singur clic sunt funcționalități care extind opțiunile disponibile fără a fi necesară o configurare. Comută opțiunea pe „pornit” pentru a le activa din acest ecran.

en: One-click Rocket Add-ons
ro_RO: Suplimente Rocket cu un singur clic

en: One-click exclusions
ro_RO: Excluderi cu un singur clic

en: Optimal settings
ro_RO: Setări optime

en: Optimize
ro_RO: Optimizează

en: Optimize CSS & JS
ro_RO: Optimizează CSS și JS

en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
ro_RO: Funcționalitățile pentru Optimizează livrarea CSS sunt dezactivate în mediile locale. %1$sAflă mai multe%2$s

en: Optimize CSS delivery
ro_RO: Optimizează livrarea CSS

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
ro_RO: Optimizează livrarea CSS elimină CSS-ul care blochează randarea pe site-ul tău. Poate fi selectată numai o singură metodă. Pentru o performanță optimă, este recomandată Înlătură CSS-ul neutilizat, dar este disponibilă numai pentru utilizatorii care au o licență activă.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
ro_RO: Optimizează livrarea CSS elimină CSS-ul care blochează randarea pe site-ul tău. Poate fi selectată numai o singură metodă. Este recomandată Înlătură CSS-ul neutilizat pentru o performanță optimă.

en: Optimize Google Fonts
ro_RO: Optimizează fonturile Google

en: Optimize Tables
ro_RO: Optimizează tabelele

en: Optimize, reduce bloat
ro_RO: Optimizează, reduce dimensiunea

en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
ro_RO: Vrei sfatul nostru? În loc să dezactivezi WP Rocket, folosește %1$smodul în siguranță%2$s pentru a dezactiva rapid opțiunile încărcare lentă, optimizare fișiere și CDN. Apoi verifică dacă problema este rezolvată.

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
ro_RO: PHP %1$s. Pentru a folosi această versiune a WP Rocket, întreabă-ți gazda web cum să actualizezi serverul la PHP %1$s sau la o versiune ulterioară.

en: PHP version number:
ro_RO: Număr versiune PHP:

en: Passing the Core Web vitals
ro_RO: Trecerea factorilor din Core Web vitals

en: Please %1$scontact support%2$s.
ro_RO: Te rog %1$scontactează suportul%2$s.

en: Please contact your host to check if CRON is working.
ro_RO: Te rog contactează serviciul tău de găzduire pentru a verifica dacă CRON funcționează.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
ro_RO: Pentru mai multe informații, te rog vezi %1$sacest ghid%2$s.

en: Plugin names of all active plugins
ro_RO: Numele tuturor modulelor active

en: Plugins
ro_RO: Module

en: Post Cleanup
ro_RO: Curățare articole

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
ro_RO: Reviziile și ciornele articolelor vor fi șterse definitiv. Nu folosi această opțiune dacă trebuie să păstrezi reviziile sau ciornele.

en: Prefetch DNS Requests
ro_RO: Pre-aduce cereri DNS

en: Preload
ro_RO: Pre-încărcare

en: Preload Cache
ro_RO: Pre-încarcă cache

en: Preload Fonts
ro_RO: Pre-încarcă fonturi

en: Preload Links
ro_RO: Pre-încarcă legături

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
ro_RO: Pre-încarcă hărțile site din modulul Jetpack

en: Priority Elements
ro_RO: Elemente cu prioritate

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
ro_RO: Furnizează cheia ta API pentru a șterge cache-ul Sucuri când cache-ul WP Rocket este șters.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
ro_RO: Furnizează emailul contului, cheia API globală și domeniul pentru a folosi câteva opțiuni, cum ar fi ștergerea cache-ului Cloudflare și activarea setărilor optime cu WP Rocket.

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Oferă o alternativă dacă CSS-ul de cale critic generat automat este incomplet. %1$sMai multe informații%2$s

en: Publish the %s
ro_RO: Publică %s

en: Purge RocketCDN cache
ro_RO: Șterge cache-ul RocketCDN

en: Purge Sucuri cache
ro_RO: Șterge cache-ul Sucuri

en: Purge this URL
ro_RO: Curăță acest URL

en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
ro_RO: Șterge resursele memorate în cache-ul RocketCDN pentru site-ul tău web. %s

en: Purges cached resources for your website. %s
ro_RO: Șterge resursele memorate în cache pentru site-ul tău web. %s

en: Quick Actions
ro_RO: Acțiuni rapide

en: Rank Math XML sitemap
ro_RO: Hărți site XML Rank Math

en: Re-install version %s
ro_RO: Reinstalează versiunea %s

en: Read more
ro_RO: Citește mai mult

en: Read our guide
ro_RO: Citește ghidul nostru

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ro_RO: Citește %1$sdocumentația%2$s pentru îndrumări suplimentare.

en: Read the documentation
ro_RO: Citește documentația

en: Reduce activity
ro_RO: Reduce activitatea

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
ro_RO: Reduci durata de viață la 10 ore sau mai puțin dacă remarci probleme care par să apară periodic. %1$sDe ce?%2$s

en: Reduce or disable Heartbeat activity
ro_RO: Reduce sau dezactivează activitățile Heartbeat

en: Reduce this banner
ro_RO: Micșorează acest banner

en: Reduces overhead of database tables
ro_RO: Reduce costul de funcționare a tabelelor din baza de date

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
ro_RO: Reducerea activității va modifica frecvența Heartbeat de la o vizită în fiecare minut la o vizită la fiecare 2 minute.

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
ro_RO: Reducând sau dezactivând activitățile API-ului Heartbeat te poate ajuta să nu mai folosești o parte din resursele serverului tău.

en: Refresh info
ro_RO: Reîmprospătează informațiile

en: Regenerate Critical CSS
ro_RO: Regenerează CSS critic

en: Regenerate Critical Path CSS
ro_RO: Regenerează CSS-ul de cale critic

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
ro_RO: Regenerează acum fișierele de configurare WP Rocket

en: Regenerate specific CPCSS
ro_RO: Regenerează un anumit CSS de cale critic

en: Reinstall
ro_RO: Reinstalează

en: Reinstall version %s
ro_RO: Reinstalează versiune %s

en: Relative protocol
ro_RO: Protocol relativ

en: Remove Unused CSS
ro_RO: Înlătură CSS-ul neutilizat

en: Remove Unused CSS (RUCSS)
ro_RO: Înlătură CSS-ul neutilizat (RUCSS)

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
ro_RO: În prezent, Înlătură CSS-ul neutilizat este activat în Perfmatters. Dacă vrei să folosești funcționalitatea Înlătură CSS-ul neutilizat oferită de WP Rocket, dezactivează această opțiune în Perfmatters.

en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
ro_RO: Înlătură CSS-ul neutilizat per pagină, te ajută să reduci dimensiunile paginilor și cererile HTTP. Este recomandat pentru o performanță mai bună. Testează în mod aprofundat! %1$sMai multe informații%2$s

en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
ro_RO: Reînnoiește înainte de a fi prea târziu, vei plăti numai %1$s%2$s%3$s!

en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
ro_RO: Reînnoiește înainte de a fi prea târziu, vei plăti numai %1$s%3$s%2$s.

en: Renew now
ro_RO: Reînnoiește acum

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
ro_RO: Reînnoiește licența cu o %1$sreducere de %2$s%3$s înainte de a fi prea târziu, vei plăti numai %1$s%4$s%3$s!

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
ro_RO: Reînnoiește cu o %2$sreducere%3$s de %1$s înainte de a fi prea târziu, vei plăti numai %4$s%5$s%6$s!

en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
ro_RO: Reînnoiește-ți licența pentru încă 1 an și beneficiezi imediat de o %3$sREDUCERE%2$s de %1$s: vei plăți numai %1$s%4$s%2$s!

en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
ro_RO: Reînnoiește-ți licența acum pentru încă 1 an, plătești %1$s%3$s%2$s.

en: Replace YouTube iframe with preview image
ro_RO: Înlocuiește iframe-ul YouTube cu imaginea de previzualizare

en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
ro_RO: Înlocuiește iframe-ul YouTube cu imaginea de previzualizare nu este o acțiune compatibilă cu %2$s.

en: Replace site's hostname with:
ro_RO: Înlocuiește numele gazdei site-ului cu:

en: Requested post does not exist.
ro_RO: Articolul cerut nu există.

en: Revert back to the default CPCSS
ro_RO: Revino la CSS-ul de cale critic

en: Revisions
ro_RO: Revizii

en: Rocket Add-ons
ro_RO: Suplimente Rocket

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
ro_RO: Suplimentele Rocket sunt funcționalități complementare care extind opțiunile disponibile.

en: Rocket Analytics
ro_RO: Analitice Rocket

en: RocketCDN cache purge failed: %s.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: %s.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: lipsește parametrul de identificare.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: lipsește tokenul utilizatorului.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: API-ul a returnat un răspuns gol.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: API-ul a returnat un cod de răspuns neașteptat.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN a eșuat: API-ul a returnat un răspuns neașteptat.

en: RocketCDN cache purge successful.
ro_RO: Ștergerea cache-ului RocketCDN s-a făcut cu succes.

en: RocketCDN disabled
ro_RO: RocketCDN dezactivat

en: RocketCDN enabled
ro_RO: RocketCDN activat

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
ro_RO: RocketCDN nu este disponibil în acest moment. Te rog încearcă mai târziu.

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
ro_RO: RocketCDN nu este disponibil pentru domenii locale și site-uri în pregătire sau în testare.

en: Rollback
ro_RO: Restaurează

en: SEOPress XML sitemap
ro_RO: Hărți site SEOPress

en: Save $%s
ro_RO: Economisești %s $

en: Save Changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Save Changes and Optimize
ro_RO: Salvează modificările și optimizează

en: Save and optimize
ro_RO: Salvează și optimizează

en: Schedule Automatic Cleanup
ro_RO: Programează ștergerea automată

en: Scheduled Cache Purge
ro_RO: Ștergere cache programată

en: Scheduled Database Optimization
ro_RO: Optimizare bază de date programată

en: Script error
ro_RO: Eroare la script

en: Script timeout
ro_RO: Expirare script

en: Seconds
ro_RO: Secunde

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
ro_RO: Paginile sensibile, cum ar fi URL-urile personalizate de autentificare/dezautentificare, ar trebui să fie excluse din cache.

en: Server type:
ro_RO: Tip de server:

en: Set Up the Cloudflare Add-on
ro_RO: Inițializează suplimentele Cloudflare

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings import failed:
ro_RO: Importul setărilor a eșuat:

en: Settings import failed: incorrect filename.
ro_RO: Importul setărilor a eșuat: nume fișier incorect.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
ro_RO: Importul setărilor a eșuat: tip de fișier incorect.

en: Settings import failed: no file uploaded.
ro_RO: Importul setărilor a eșuat: niciun fișier încărcat.

en: Settings import failed: unexpected file content.
ro_RO: Importul setărilor a eșuat: conținut neașteptat pentru fișier.

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
ro_RO: Importul setărilor a eșuat: nu ai permisiunea de a face asta.

en: Settings imported and saved.
ro_RO: Setările au fost importate și salvate.

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
ro_RO: Ar trebui să fie folosit numai cu funcționalitatea SSL flexibil de la Cloudflare. URL-urile fișierelor statice (CSS, JS, imagini) vor fi rescrise pentru a folosi // în loc de http:// sau https://.

en: Show Sidebar
ro_RO: Arată bara laterală

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
ro_RO: Pre-încărcare hărți site: %d de pagini au fost memorate în cache.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
ro_RO: Pre-încărcare hărți site: %d de pagini nememorate în cache au fost pre-încărcate acum. (reîmprospătează pentru a vedea progresul)

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
ro_RO: Regret! Nu am salvat adăugarea  /(.*) în Reguli avansate > Nu memora niciodată în cache URL-urile deoarece dezactivează cache-ul și optimizările pentru fiecare pagină de pe site-ul tău.

en: Spam Comments
ro_RO: Comentarii spam

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
ro_RO: Comentariile spam și comentariile aruncate la gunoi vor fi șterse definitiv.

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
ro_RO: Specifică numele fișierelor CSS, ID-urile sau clasele care nu ar trebui înlăturate (câte unul per linie).

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
ro_RO: Specifică URL-urile fișierelor care nu ar trebui să fie servite prin CDN (unul pe linie).

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
ro_RO: Specifică URL-urile fișierelor CSS care vor fi excluse din minificare (câte unul pe un rând).

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
ro_RO: Specifică URL-urile fișierelor JavaScript care să fie excluse din minificare și concatenare (câte unul pe un rând).

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
ro_RO: Specifică URL-urile paginilor sau articolelor care nu ar trebui să fie niciodată memorate în cache (unul pe linie)

en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
ro_RO: Specifică URL-urile sau cuvintele cheie ale fișierelor JavaScript care să fie excluse de la amânare (câte unul pe fiecare linie). %1$sMai multe informații%2$s

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
ro_RO: Specifică URL-urile sau cuvintele cheie care pot identifica fișierele în-line sau JavaScript care să fie excluse din întârzierea executării (câte unul pe o linie).

en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
ro_RO: Specifică URL-urile care să fie excluse din funcționalitatea preîncărcare (câte unul pe un rând). %1$sMai multe informații%2$s

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
ro_RO: Specifică URL-urile care vrei să fie curățate întotdeauna din cache ori de câte ori actualizezi un articol sau o pagină (unul pe linie)

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
ro_RO: Specifică gazdele externe care să fie pre-aduse (fără <code>http:</code>, una pe linie)

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
ro_RO: Specifică ID-uri complete sau parțiale pentru cookie-urile care, atunci când sunt setate în navigatorul vizitatorilor, ar trebui să împiedice păstrarea în memoria cache a unei pagini (câte unul pe o linie)

en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
ro_RO: Specifică cuvintele cheie (de exemplu, nume fișier imagine, nume fișier CSS, clasă CSS, domeniu) din imagine sau codurile iframe care trebuie excluse (câte unul pe un rând). %1$sMai multe informații%2$s

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
ro_RO: Specifică structurile JavaScript în-line care să fie excluse din concatenare (câte una pe un rând). %1$sMai multe informații%2$s

en: Specify query strings for caching (one per line)
ro_RO: Specifică șirurile de interogare pentru memorare în cache (unul pe linie)

en: Specify the CNAME(s) below
ro_RO: Specifică CNAME-ul (CNAME-urile) mai jos

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
ro_RO: Specifică timpul după care cache-ul global este șters<br>(0 = nelimitat)

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
ro_RO: Specifică URL-urile fișierelor cu fonturi care trebuie preîncărcate (câte unul pe o linie). Fonturile trebuie să fie găzduite pe propriu domeniu sau pe domeniul specificat în fila CDN.

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
ro_RO: Specifică șirurile de agenți utilizator care nu ar trebui să vadă niciodată pagini memorate în cache (unul pe linie)

en: Speed Up More Websites
ro_RO: Accelerezi mai multe site-uri web

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
ro_RO: Cu Imagify îți accelerezi site-ul și îmbunătățești SEO prin reducerea dimensiunilor fișierelor imagine fără a pierde calitatea imaginilor.

en: Speed up your website thanks to:
ro_RO: Accelerează-ți site-ul web cu ajutorul:

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
ro_RO: Accelerează-ți site-ul web cu RocketCDN, rețeaua de livrare conținut oferită de WP Rocket!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
ro_RO: Accelerează-ți site-ul web cu RocketCDN, rețeaua de livrare conținut oferită de WP Rocket.

en: Speed your site for mobile visitors.
ro_RO: Accelerează-ți site-ul pentru vizitatorii de pe dispozitive mobile.

en: Static Files
ro_RO: Fișiere statice

en: Stay with the old option
ro_RO: Rămâi la opțiunea veche

en: Still cannot find a solution?
ro_RO: Încă nu poți găsi o soluție?

en: Stop Preload
ro_RO: Oprește pre-încărcarea

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
ro_RO: Trimite un tichet și primești ajutor de la membrii prietenoși și pricepuți WP Rocket.

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
ro_RO: Găsește-ți cheia API

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
ro_RO: Cheia API pentru firewall (a modulului) trebuie să aibă formatul {32 de caractere}/{32 de caractere}:

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
ro_RO: Supliment Sucuri: cheia API pentru firewall-ul Sucuri trebuie să fie în formatul <code>{32 de caractere}/{32 de caractere}</code>.

en: Sucuri cache purge error: %s
ro_RO: Eroare ștergere cache Sucuri: %s

en: Sucuri credentials
ro_RO: Date de conectare Sucuri

en: Sucuri firewall API key is invalid.
ro_RO: Cheia API pentru firewall-ul Sucuri este invalidă.

en: Sucuri firewall API key was not found.
ro_RO: Cheia API pentru firewall-ul Sucuri nu a fost găsită.

en: Support
ro_RO: Suport

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
ro_RO: Sincronizează cache-ul Sucuri cu acest supliment.

en: Tables
ro_RO: Tabele

en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Plus or Infinite!%5$s | Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Infinite!%5$s
ro_RO[0]: Profită de %1$s ca să accelerezi mai multe site-uri web:%2$s ai o %3$sreducere de %4$s%5$s ca să-ți actualizezi licența la Plus sau la Infinit! %5$s
ro_RO[1]: Profită de %1$s ca să accelerezi mai multe site-uri web:%2$s ai o %3$sreducere de %4$s%5$s ca să-ți actualizezi licența la Infinit! %5$s
ro_RO[2]: Profită de %1$s ca să accelerezi mai multe site-uri web:%2$s ai o %3$sreducere de %4$s%5$s ca să-ți actualizezi licența la Infinit! %5$s

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
ro_RO: Activează temporar modul dezvoltare pe site-ul tău web. Această setare va fi oprită automat după 3 ore. %1$sAflă mai mult%2$s

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
ro_RO: Testează și îmbunătățește Core Web Vitals (Google) pentru WordPress.

en: Thank you!
ro_RO: Îți mulțumim!

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
ro_RO: Funcționalitatea Optimizează livrarea CSS este dezactivată.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
ro_RO: Funcționalitățile Înlătură CSS-ul neutilizat și Încarcă fișierele CSS asincron sunt opțiuni excelente pentru a satisface recomandările PageSpeed Insights și pentru a îmbunătăți performanța pe site.

en: The SEO Framework XML sitemap
ro_RO: Hărți site XML The SEO Framework

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
ro_RO: Cache-ul Sucuri este șters acum. Reține că s-ar putea să dureze până la două minute pentru a fi șters complet.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
ro_RO: API-ului firewall-ului Sucuri a returnat o eroare necunoscută.

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
ro_RO[0]: API-ului firewall-ului Sucuri a returnat următoarea eroare: %s
ro_RO[1]: API-ului firewall-ului Sucuri a returnat următoarele erori: %s
ro_RO[2]: API-ului firewall-ului Sucuri a returnat următoarele erori: %s

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
ro_RO: Pentru ca WP Rocket să funcționeze așa cum trebuie, constanta WP_CACHE trebuie să fie setată la „true”.

en: The best WordPress performance plugin.
ro_RO: Cel mai bun modul Wordpress pentru performanță.

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
ro_RO: Clasa numită %1$s este <strong>învechită</strong> începând cu versiunea %2$s!

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ro_RO: Clasa numită %1$s este <strong>învechită</strong> începând cu versiunea %2$s! Folosește în schimb %3$s.

en: The debug file could not be deleted.
ro_RO: Fișierul de depanare nu a putut fi șters.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
ro_RO: Partea din URL care conține domeniul va fi eliminată automat.<br/>Extensii de font permise: otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
ro_RO: Partea din URL care conține domeniul va fi eliminată automat.<br>Folosește metacaracterele (.*) pentru a scrie adresa mai multor URL-uri pentru o cale dată.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
ro_RO: Partea din URL care conține domeniul va fi eliminată automat.<br>Folosește metacaracterele (.*) pentru a exclude toate fișierele unui tip de fișier dat localizate pe o anumită cale.

en: The following code should have been written to this file:
ro_RO: Codul următor ar fi trebuit să poată fi scris în acest fișier:

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
ro_RO[0]: Următorul model este invalid și a fost înlăturat:
ro_RO[1]: Următoarele modele sunt invalide și au fost înlăturate:
ro_RO[2]: Următoarele modele sunt invalide și au fost înlăturate:

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
ro_RO[0]: Următorul eveniment programat a eșuat în timpul rulării. Acest lucru poate indica că sistemul CRON nu funcționează corect și poate împiedica unele funcționalități WP Rocket să lucreze așa cum ar trebui:
ro_RO[1]: Următoarele evenimente programate au eșuat în timpul rulării. Acest lucru poate indica că sistemul CRON nu funcționează corect și poate împiedica unele funcționalități WP Rocket să lucreze așa cum ar trebui:
ro_RO[2]: Următoarele evenimente programate au eșuat în timpul rulării. Acest lucru poate indica că sistemul CRON nu funcționează corect și poate împiedica unele funcționalități WP Rocket să lucreze așa cum ar trebui:

en: The log file could not be read.
ro_RO: Fișierul jurnal nu a putut fi citit.

en: The log file does not exist.
ro_RO: Fișierul jurnal nu există.

en: The logs are not saved into a file.
ro_RO: Jurnalele nu sunt salvate într-un fișier.

en: The provided license data are not valid.
ro_RO: Datele furnizate pentru licență nu sunt valide.

en: Themes
ro_RO: Teme

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
ro_RO[0]: Se pare că există o problemă de validare cu licența ta. Te rog vezi mai jos mesajul de eroare.
ro_RO[1]: Se pare că există o problemă de validare cu licența ta. Poți vedea mai jos mesajele de eroare.
ro_RO[2]: Se pare că există o problemă de validare cu licența ta. Poți vedea mai jos mesajele de eroare.

en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
ro_RO: Aceste funcționalități vor fi %1$sdezactivate automat pe %3$s%2$s.

en: This action will clear all the cache files.
ro_RO: Această acțiune va șterge toate fișierele cache.

en: This action will clear and preload all the cache files.
ro_RO: Această acțiune va șterge și va pre-încărca toate fișierele cache.

en: This action will clear the Critical Images and Lazily Rendered Content.
ro_RO: Această acțiune va șterge imaginile critice și conținutul randat lent.

en: This action will clear the used CSS files.
ro_RO: Această acțiune va șterge fișierele CSS utilizat.

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
ro_RO: Îți poate îmbunătăți semnificativ timpul de încărcare dacă ai o mulțime de videouri YouTube pe o pagină.

en: This could break things!
ro_RO: Asta ar putea strica unele lucruri!

en: This feature is not available for non-public post types.
ro_RO: Această funcționalitate este disponibilă pentru tipurile de articol care nu sunt publice.

en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Aceasta este o acțiune unică și acest buton va fi înlăturat ulterior. %1$sMai multe informații%2$s

en: This license key is not recognized.
ro_RO: Această cheie de licență nu este recunoscută.

en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
ro_RO: Acest modul blochează cache-ul și optimizările WP Rocket. Dezactivează-l și folosește-l în loc %1$sEzoic's nameserver integration%2$s.

en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Acest articol folosește un anumit CSS de cale critic. %1$sMai multe informații%2$s

en: This website is not allowed.
ro_RO: Acest site web nu este permis.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
ro_RO: Acest lucru ne ajută să îmbunătățim WP Rocket în viitor.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
ro_RO: Pentru a funcționa cum trebuie, %1$s%2$s necesită cel puțin:

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
ro_RO: Pentru a garanta site-uri web rapide, WP Rocket aplică automat 80% din cele mai bune practici de performanță pe web.

en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
ro_RO: Pentru a afla mai multe despre acest proces, %1$sconsultă documentația noastră%2$s.

en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
ro_RO: Pentru a rezolva, te rog %1$scontactează suportul%2$s.

en: To resolve, please contact support.
ro_RO: Pentru a rezolva, te rog contactează suportul.

en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
ro_RO: Pentru a folosi RocketCDN, înlocuiește CNAME cu %1$s%2$s%3$s.

en: Too many requests.
ro_RO: Prea multe cereri.

en: Tools
ro_RO: Unelte

en: Transients
ro_RO: Tranzienți

en: Transients Cleanup
ro_RO: Curățare tranzienți

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
ro_RO: Tranzienții sunt opțiuni temporare; pot fi înlăturați fără probleme. Vor fi regenerați automat pe măsură ce modulele tale îi cer.

en: Trashed Comments
ro_RO: Comentarii aruncate la gunoi

en: Trashed Posts
ro_RO: Articole aruncate la gunoi

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
ro_RO: Depanare: %1$scum să faci ca fișierele de sistem să poată fi scrise%2$s

en: Troubleshooting
ro_RO: Depanare

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
ro_RO: Depanarea problemelor de afișare cu optimizarea fișierelor

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
ro_RO: Încearcă să dai clic pe %1$sSalvează modificările%2$s mai jos. Dacă eroarea persistă, urmează %3$sacest ghid%4$s.

en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
ro_RO: Încearcă să dai clic mai jos pe %1$sValidează licența%2$s. Dacă eroarea persistă, %3$surmează acest ghid%4$s.

en: Turn on Remove Unused CSS
ro_RO: Activează Înlătură CSS-ul neutilizat

en: Tutorials
ro_RO: Tutoriale

en: URLs to prefetch
ro_RO: URL-uri de pre-adus

en: Unavailable
ro_RO: Indisponibilă

en: Unlimited
ro_RO: Nelimitate

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
ro_RO: Actualizează listele cu includeri și excluderi

en: Update lists
ro_RO: Actualizează listele

en: Upgrade now
ro_RO: Actualizează acum

en: Upgrade to %s
ro_RO: Actualizează la %s

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
ro_RO: Actualizează-ți %1$scontul%2$s sau %3$stransferă-ți licența%2$s la acest domeniu.

en: Upload file and import settings
ro_RO: Încarcă fișierul și importă setările

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
ro_RO: Folosește metacaractere (.*) pentru a detecta părți din șirurile UA.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
ro_RO: Folosește un navigator privat pentru a verifica viteza și aspectul vizual pentru site-ul tău web.

en: Used CSS
ro_RO: CSS utilizat

en: User Cache
ro_RO: Cache utilizatori

en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
ro_RO: Cache-ul pentru utilizatori este foarte bun când ai un anumit conținut pentru utilizatori sau un conținut restricționat pe site.<br>%1$sÎnvață mai mult%2$s

en: Valid until %s only!
ro_RO: Valid numai până la %s!

en: Validate License
ro_RO: Validează licența

en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
ro_RO: Ștergerea automată Varnish va fi activată automat pe serverul tău %s după ce Varnish este activat.

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
ro_RO: Cache-ul Varnish va fi șters de fiecare dată când WP Rocket își șterge cache-ul, astfel conținutul este întotdeauna actualizat.<br>%1$sAflă mai mult%2$s

en: View my account
ro_RO: Vezi contul meu

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
ro_RO: În prezent, modulul %1$s gestionează Încarcă CSS asincron. Dacă vrei să folosești opțiunea Încarcă fișierele CSS asincron oferită de WP Rocket, dezactivează modulul %1$s.

en: WP Rocket Expired Cache Interval
ro_RO: Interval de cache expirat WP Rocket

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
ro_RO: WP Rocket Footer JS nu este un supliment oficial. El împiedică unele opțiuni din WP Rocket să funcționeze corect. Te rog dezactivează-l dacă ai probleme.

en: WP Rocket Options
ro_RO: Opțiuni WP Rocket

en: WP Rocket Preload pending jobs
ro_RO: Sarcini în așteptare pentru preîncărcare WP Rocket

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
ro_RO: Preîncărcare WP Rocket revine la sarcinile blocate și eșuate

en: WP Rocket Settings
ro_RO: Setări WP Rocket

en: WP Rocket clear failed jobs
ro_RO: WP Rocket șterge sarcinile eșuate

en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
ro_RO: Integrare WP Rocket: opțiunea CDN este %1$sconfigurată automat%2$s în modulul nostru

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
ro_RO: Acum WP Rocket este activat și deja lucrează pentru tine.

en: WP Rocket license type
ro_RO: Tip de licență WP Rocket

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
ro_RO: Acum WP Rocket colectează aceste valori de pe site-ul tău web:

en: WP Rocket process on submit jobs
ro_RO: WP Rocket procesează trimiterea sarcinilor

en: WP Rocket process pending jobs
ro_RO: WP Rocket procesează sarcini în așteptare

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
ro_RO: WP Rocket nu a putut să-ți valideze automat licența.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
ro_RO: WP Rocket va crea separat fișiere cache pentru a-ți servi imaginile WebP.

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
ro_RO: WP Rocket nu va divulga niciodată nume de domenii sau adrese de email (cu excepția validării licenței), adrese IP sau chei API de la părți terțe.

en: WP_CACHE is not set
ro_RO: WP_CACHE nu este setată

en: WP_CACHE is set to false
ro_RO: WP_CACHE este setată la „false”

en: WP_CACHE is set to true
ro_RO: WP_CACHE este setată la „true”

en: WP_CACHE value
ro_RO: Valoare WP_CACHE

en: Watch the video
ro_RO: Urmărește videoul

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
ro_RO: De asemenea, avem opțiuni care oferă avantaje imediate pentru site-ul tău web.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
ro_RO: Am detectat automat hărțile site generate de modulul %s. Poți bifa opțiunea de a le pre-încărca.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
ro_RO: Nu am putut să preluăm prețul actual deoarece RocketCDN API a returnat un cod de eroare neașteptat.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
ro_RO: Nu am putut să generez CSS-ul folosit deoarece folosești o versiune nevalidă a WP Rocket. Pentru a folosi funcționalitatea Înlătură CSS-ul neutilizat și pentru a îmbunătăți și mai mult performanța site-ului, ai nevoie de o licență activă.

en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
ro_RO: Recomandăm cu insistență %1$ssă folosești Înlătură CSS-ul neutilizat%2$s pentru o optimizare mai bună a CSS-ului. Încarcă asincron CSS-ul este mereu disponibilă ca o alternativă de rezervă.

en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
ro_RO: Pentru rezultate mult mai rapide, sugerăm să activezi %1$spreîncărcarea%2$s.

en: WebP Compatibility
ro_RO: Compatibilitate cu WebP

en: WebP cache is disabled by filter.
ro_RO: Cache-ul WebP este dezactivat printr-un filtru.

en: Weekly
ro_RO: Săptămânal

en: What WP Rocket Does For You By Default
ro_RO: Ce face implicit WP Rocket pentru tine

en: What info will we collect?
ro_RO: Ce informații vom colecta?

en: When using the Delay JavaScript Execution, you might experience delay loading elements located in the viewport that need to appear immediately - e.g. slider, header, menu.
ro_RO: Când folosești Întârzie executarea JavaScript, este posibil să ai o întârziere la încărcarea elementelor situate în spațiul vizibil care ar trebui să apară imediat - de exemplu, carusel, antet, meniu.

en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
ro_RO: Dacă activezi preîncărcarea, WP Rocket va detecta automat hărțile site și va salva toate URL-urile în baza de date. Modulul asigură că cache-ul este mereu preîncărcat.

en: Which WP Rocket settings are active
ro_RO: Care setări WP Rocket sunt active

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
ro_RO: WordPress %1$s. Pentru a folosi această versiune a WP Rocket, te rog actualizează WordPress la versiunea %1$s sau la una ulterioară.

en: WordPress multisite:
ro_RO: Multi-site WordPress:

en: WordPress version number:
ro_RO: Număr versiune WordPress:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
ro_RO: Vrei să-i permiți modulului WP Rocket să colecteze de pe acest site date de diagnosticare care nu sunt sensibile?

en: Yes, allow
ro_RO: Da, permit

en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
ro_RO: Da, aplică „%1$sMod în siguranță%2$s”

en: Yoast SEO XML sitemap
ro_RO: Hărți site XML Yoast SEO

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
ro_RO[0]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. Dacă vrei ca WP Rocket să le servească pentru tine, activează această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s
ro_RO[1]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. Dacă vrei ca WP Rocket să le servească pentru tine, activează această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s
ro_RO[2]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. Dacă vrei ca WP Rocket să le servească pentru tine, activează această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
ro_RO[0]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. WP Rocket va crea fișiere cache separate pentru a-ți servi imaginile WebP. %2$sMai multe informații%3$s
ro_RO[1]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. WP Rocket va crea fișiere cache separate pentru a-ți servi imaginile WebP. %2$sMai multe informații%3$s
ro_RO[2]: Folosești %1$s pentru a converti imaginile în WebP. WP Rocket va crea fișiere cache separate pentru a-ți servi imaginile WebP. %2$sMai multe informații%3$s

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
ro_RO[0]: Folosești %1$s pentru a servi imagini WebP, deci nu trebuie să activezi această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s %4$s Dacă, în schimb, preferi ca WP Rocket să-ți servească imaginile WebP, te rog dezactivează afișarea WebP în %1$s.
ro_RO[1]: Folosești %1$s pentru a servi imagini WebP, deci nu trebuie să activezi această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s %4$s Dacă, în schimb, preferi ca WP Rocket să-ți servească imaginile WebP, te rog dezactivează afișarea WebP în %1$s.
ro_RO[2]: Folosești %1$s pentru a servi imagini WebP, deci nu trebuie să activezi această opțiune. %2$sMai multe informații%3$s %4$s Dacă, în schimb, preferi ca WP Rocket să-ți servească imaginile WebP, te rog dezactivează afișarea WebP în %1$s.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
ro_RO: Nu mai poți să folosești opțiunile Înlătură CSS-ul neutilizat sau Încarcă fișierele CSS asincron.

en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
ro_RO: Aici poți restaura la o versiune majoră anterioară.%sApoi trimite-ne o cerere de suport.

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
ro_RO: Prin actualizarea licenței, poți folosi WP Rocket pe mai multe site-uri web (vei plăti doar diferența de preț între cea deținută acum și licențele noi).

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
ro_RO: Prin actualizarea licenței, poți folosi WP Rocket pe mai multe site-uri web. Pentru a o actualiza, plătești doar %1$sdiferența de preț%2$s între cea deținută acum și licențele noi, așa cum arătăm mai jos.

en: You have added as many sites as your current license allows.
ro_RO: Ai adăugat numărul de site-uri pe care le permite licența ta actuală.

en: You have not activated logged-in user cache.
ro_RO: Nu ai activat cache-ul pentru utilizatorii autentificați.

en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
ro_RO: Pentru a folosi în continuare această funcționalitate, ai nevoie de o licență validă. %1$sReînnoiește acum%2$s înainte de a pierde accesul.

en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
ro_RO: Ai nevoie de o %1$slicență activă pentru a optimiza în continuare livrarea CSS-ului%2$s.

en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
ro_RO: Ai nevoie de o %1$slicență activă%2$s pentru a optimiza în continuare livrarea CSS-ului, o funcționalitate recomandată de PageSpeed Insights care îmbunătățește performanțele paginilor.

en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
ro_RO: Pentru a activa această opțiune, ai nevoie de o licență activă. %1$sMai multe infomații%2$s.

en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
ro_RO: Pentru a activa această opțiune, ai nevoie de o licență activă. %1$sReînnoiește acum%2$s.

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
ro_RO: Trebuie să ai o licență activă ca să obții ultima versiune a listelor de pe serverul nostru.

en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Trebuie fie să dezactivezi Cloudflare APO, fie să verifici dacă tema/modulul poate să folosească „Cache cookie-uri dinamice” ca o cale alternativă de a fi prietenoasă cu cache-ul paginilor.%1$sMai multe informații%2$s

en: You will soon lose access to some features.
ro_RO: În curând, nu vei mai avea acces la unele funcționalități.

en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
ro_RO: %1$sLicența ta WP este aproape de expirare%2$s: în curând nu vei mai avea acces la actualizări și suport.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
ro_RO: Datele tale de conectare Cloudflare sunt invalide!

en: Your Cloudflare credentials are valid.
ro_RO: Datele tale de conectare Cloudflare sunt valide.

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
ro_RO: Șablonul Divi a fost actualizat. Șterge CSS-ul folosit dacă aranjamentul, designul sau stilurile CSS au fost modificate.

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
ro_RO: Abonamentul tău RocketCDN este în prezent activ.

en: Your WP Rocket license is expired!
ro_RO: Licența ta WP Rocket a expirat!

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
ro_RO: Se pare că în instalarea ta lipsesc fișierele Kinsta de bază care administrează ștergerea cache-ului. Din acest motiv, instalările Kinsta și WP Rocket nu vor funcționa corect. Pentru a rezolva această problemă, te rog contactează suportul Kinsta prin contul tău %1$sMyKinsta%2$s.

en: Your license is not valid.
ro_RO: Licența ta nu este validă.

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
ro_RO: Site-ul tău este găzduit pe %s, am activat ștergerea automată Varnish pentru compatibilitate.

en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
ro_RO: Acum site-ul tău folosește CSS-ul de cale critic specific pentru dispozitive mobile. %1$sMai multe informații%2$s

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
ro_RO: Site-ul tău folosește modulul oficial Cloudflare. Am activat ștergerea automată Cloudflare pentru compatibilitate. Dacă ai APO activat, este și el compatibil.

en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
ro_RO: Site-ul tău web ar putea fi mult mai rapid dacă profiți de %1$snoile noastre funcționalități și îmbunătățiri%2$s. 🚀

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
ro_RO: În prezent, site-ul tău folosește același CSS de cale critic atât pentru desktop cât și pentru dispozitive mobile.

en: Your website should be loading faster now!
ro_RO: Site-ul tău web ar trebui să se încarce mai rapid acum!

en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
ro_RO: și exportă setările WP Rocket %1$s(exportul este recomandat deoarece setările curente vor fi șterse)%2$s

[ctx: button text]
en: Download settings
ro_RO: Descarcă setările

en: days
ro_RO: zile

en: hours
ro_RO: ore

en: minutes
ro_RO: minute

en: monthly
ro_RO: lunar

[ctx: noun]
en: Preload
ro_RO: Pre-încărcare

en: reserved for
ro_RO: rezervat pentru

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
ro_RO: Notă:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
ro_RO: Tip de performanță

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
ro_RO: Funcționalitate terță detectată:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
ro_RO: Avertizare:

en: seconds
ro_RO: secunde

en: version %s
ro_RO: versiunea %s

en: weekly
ro_RO: săptămânal

en: with
ro_RO: cu
